Debrzynka


Debrzynka – lewy dopływ Gwdy, ma źródła w pobliżu wsi Wierzchowo w pow. Człuchowskim, na wysokości 153,3m npm. Płynie cały czas w kierunku zachodnim i bieg ma bardzo urozmaicony. W pobliżu miasta Debrzno ( założone przez Krzyżaków w 1354r.) przepływa przez cztery malownicze jeziora( Żuczek, Debrzno, Dolne i Główna), następnie przecina niewielkie obszary lasów i wpada do Gwdy w Lędyczku.
Długość rzeki 43km.
Dostępna dla kajaków od Debrzna z tym, że raczej tylko dla jedynek.

Poniższy opis jest zapisem jednego z odcinków spływu pamięci Jędrasa, który odbył się w dniach 28-30.03.2008r. Autorem opisu jest Jacek Skoczylas "Skoczek".

14,2km – Most na drodze z Rozworów do Trudnej. Pogoda dzisiaj zapowiada się kapryśnie. Zachmurzenie w chwili rozpoczęcia pełne. Poniżej mostu, przy starym młynie zostawiamy samochody. Pod mostem zastawka nie do spłynięcia. Za nim wysokie kamieniste bystrze. Zaczynamy tuż za nim. Rzeka ma ok. 5m szerokości i 0,5m głębokości. Mijamy głazy i pień w nurcie. Po kilkudziesięciu metrach, płynąc cały czas kamienistym bystrzem, mijamy młyn, przepływając pod kładką i jednym z zabudowań. Okolica jest wyjątkowo malownicza, rzeka płynie w głębokim jarze, ze zboczami porośniętymi bukami. Za następnych kilkadziesiąt metrów dopływamy do resztek zabudowań jazu, zakończonego wysokim na ok1,5 progiem z dużym przepływem. Slap ten pokonujemy po dwa razy, upajając się żywiołem. Dalej płyniemy łąkami, brzegi są wysokie. Głębokość rzeki wzrasta.
13,4km – Most drogi Prusinowo – Trudna. Płyniemy teraz szeroką na 200-300m, wypełnioną podmokłymi łąkami doliną, której brzegi zakończone są porośniętymi lasem skarpami. Co jakiś czas rzekę zasilają strugi. Mijamy kilka żeremi. W nurcie, co chwila napotykamy przeszkody z powalonych drzew. Niektóre z nich są dość wymagające. Jest malowniczo. Nieco przejaśnia się, czasem z za chmur wygląda słońce
 8,3km – Stary most drewniany. Dolina w tym miejscu zwęża się. Płyniemy w lesie. Przychodzi zmiana pogody, poprzedzona nagłym porywem wiatru. Zaczyna się od gradu, który przechodzi w deszcz. Opad trwa ok. 0,5 godziny. Co jakiś czas napotykamy drzewa w nurcie. Płyniemy cały czas w lesie doliną, która stopniowo się rozszerza. Jej wysokie zbocza dodają uroku okolicy. Najczęściej przy brzegach ciągną się podmokłe łąki.
 0,2km – Most w Lędyczku, na drodze do Złotowa. Zabudowania wsi widać na prawym brzegu.
 0,0km – Wpływamy na Gwdę, która znowu uderza swoim ogromem. Pokonujemy Gwdę 200m pod prąd, by wylądować przy moście, w tym samym miejscu, co wczoraj.
Dzisiejszy odcinek był trudniejszy i bardziej uciążliwy od wczorajszego.