Rurzyca


Trasa spływu: rezerwat Diabli Skok - Krępsko
Łączna długość: 25 km
Poziom trudności: łatwy

Krótki, ale uroczy szlak kajakowy. Na pewno warto się tam wybrać-czysta woda, piękne lasy gwarantowane na całej długości trasy. Szlak nazywany jest częscto szlakiem papieskim- w 1978r. płynął tędy Karol Wojtyła- w miejscu gdzie biwakował jest pamiątkowa tablica.

Długość trasy to 25 km. przy czy najczęściej pływany jest odcinek 20 km. z Trzebieszek do Krępska. Dzieje się tak ponieważ Trzebieszki są najwyżej położonym na szlaku miejscem do którego da się dojechać. Na pokonanie trasy najlepiej przeznaczyć 2-3 dni.

Koszt transportu kajaków z naszej bazy w Machlinach do wybranych miejsc na szlaku Rurzycy*:

  •     Trzebieszki - 90 zł
  •     Stanica Wrzosy- 120 zł
  •     Krępsko - 160 zł
  •     Dobrzyca (przy kontynuacji spływu Gwdą) -  175 zł
  •     Piła obwodnica-Bar Bieszczady (przy kontynuacji spływu Gwdą) - 190 zł

  * ceny podane są dla ilości kajaków do 10 szt.

Proponowane trasy:

1 - dniowe

biwak Wrzosy - Krępsko

Dwa śliczne jeziora i rzeka płynąca wzdłuz rezerwatu Dolina rzeki Rurzycy. Po drodze mały przełomik- przy wysokiej wodzie może być trochę zabawy szczególnie na 200-metrowym odcinku kawałek przed pstrągarnią.

2-3-dniowe

Trzebieszki - Wrzosy-Krępsko

Trzebieszki - rezerwat Diabli Skok - Trzebieszki - Wrzosy - Krępsko

 Rozpoczynając w Trzebieszkach proponujemy popłynać 5 km. w górę trasy (kawałek rzeczki i dwa jeziora) do rezerwatu Diabli Skok - jest to piękne miejsce - wąwązy, strome skarpy wśród których wytyczona jest ścieżka przyrodnicza. To w łasnie w tym miejscu początek bierze Rurzyca. Przyjeżdżając na spływ weekendowy w piątek po południu warto rozbić obóz na biwaku w Trzebieszkach i przepłynąć się tam.

Etap z Trzebieszek do Wrzosów prowadzi głównie przez jeziora, więc w razie silnego przeciwnego wiatru może zająć więcej czasu niz wynika to z odległości.

 

PRZESZKODY NA TRASIE

czekają nas 3 przenoski:

1. zaraz za biwakiem Wrzosy na progu rzecznym - przenosimy 10m. lewą strona

2. pstrągarnia - 30 m. lewą stroną

3. stara lemieszalnia - 30 m. lewą stroną (bardzo uciążliwa przenoska, ale można tu zakończyć spływ)

 

MOŻLIWE MIEJSCA ZAKOŃCZENIA SPŁYWU

1. Biwak Wrzosy - może być zakończeniem spływu 1-dniowego z Trzebieszek, lub miejscem rozpoczęcia dla odcinka do Krępska. Miejsce jest " w środku lasu" więc podajemy dojazd:

- z drogi nr. 11 w miejscowości Płytnica  jadąc od strony Jastrowia tuż za mostem należy skręcić w prawo (od strony Piły przed mostem w lewo), początkowo jedziemy  brukiem, mijamy cmentarz i dalej drogą gruntową (w dobrym stanie) jedziemy cały czas prosto ok. 8 km. Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z tabliczkami kierunkowymi i starym kamiennym drogowskazem i jedziemy dalej prosto zjeżdżając z dużej górki na dole której przejeżdżamy przez most na Rurzycy-kilkanaście metrów za mostem skręcamy w prawo i po 50 m. jesteśmy już na Wrzosach.
         
- od strony drogi Wałcz-Szwecja - w Nowej Szwecji skręcamy w lewo w prawo (jadąc od Wałcza) na Czechyń. W Czechyniu przed mostem na Piławie przy przystanku PKS skręcamy w lewo, w drogę gruntową (bardzo dobrą), jeszcze na terenie wioski droga się rozwidla-jedziemy lewą stroną. Potem już cały czas prosto-po kilku kilometrach dojeżdżamy do mostu na Rurzycy-przed samym mostem skręcamy w lewo (pod górkę) i już po 50m jesteśmy na miejscu.

2. Stara lemieszarnia- po lewej stronie na ostatniej przenosce na początku Krępska (zaraz za kładką dla pieszych). Dojazd samochodem na krzyżówce w Krępsku wjeżdżamy w drogę gruntową w stronę kościoła, 200m. od asfaltu przed samym kościołem skręcamy w lewo i po 100m jesteśmy na miejscu.

3. Most w Krępsku przy drodze asfaltowej

4. biwak na Gwdzie przy zajeździe