Dobrzyca

Trasa spływu: Machliny – stanica kajakowa Krępsko
Łączna długość: 70 km
Poziom trudności: średni


 Dobrzyca (a szczególnie jej szybki przełom) jest szlakiem, który polecamy osobom mającym już wcześniej kontakt z kajakami lub takim, które mimo braku doświadczenia spływowego nie boją się "trudów" pokonywania drzew i innych przeszkód zalegających w korycie rzeki.

 

 Proponowane etapy spływu

1 etap: Machliny - Nowa Wieś

długość etapu: 7 km.

Przepływamy przez jezioro i wpływamy na rzekę, a raczej rzeczkę bo przez pierwszych kilka kilometrów nie ma za dużo wody- są za to bobrze tamy i dużo innych przeszkód, więc jeśli nie ma naprawdę dużej wody to na ten odcinek radzimy zarezerwować kilka godzin. Biwak na łące za mostem po prawej stronie, właścicielka mieszka w domu za rzeką.

2 etap: Nowa Wieś - Golce

długość etapu: 13 km.


Początkowo rzeka jest jeszcze bardzo płytka a głębsze odcinki znajdują się tylko w bezpośrednim sąsiedztwie licznych tu tam bobrowych. Z czasem rzeka staje się powoli głębsza i wpływa w coraz dziksze lasy. Przy brzegach często można zaobserwować dzikie zwierzęta, a w krystalicznie czystej wodzie widać pstrągi i inne ryby. Nurt miejscami jest już dość szybki. Po przypłynięciu sugerujemy wycieczkę do skansenu bojowego w pobliskich Zdbicach - miejsca w okolicach którego nastąpiło przełamanie wału pomorskiego lub nad pobliskie jezioro.. Jeśli będą chęci w okolicznych lasach możemy zorganizować manewry paintballowe. Biwak kilkaset metrów za przenoską przez drogę po prawej stronie.

 3 etap: Golce - Ostrowiec

długość etapu: 19 km.

Najpiękniejszy-przełomowy odcinek Dobrzycy. Rzeka miejscami wpływa w głęboki wąwóz i znacznie przyspiesza. Na brzegach rosną wspaniałe pomnikowe dęby. Okoliczne lasy są tak dzikie, że zamieszkują je wilki o czym wie bardzo niewiele osób. Rzeka nabiera siły i staje się coraz głębsza-przyjmuje wody mniejszych rzek - Piławki i Zdbicy. Rzekę przegradzają liczne zwalone, głównie przez bobry drzewa, których omijanie przy silnym nurcie dostarcza niezapomnianych wrażeń-nikt się nie będzie nudził.. Po drodze warto zatrzymać się w Rudnicy - jest tam bardzo fajny park linowy. Biwak przed mostem po lewej stronie.

4 etap: Ostrowiec - Tarnowo

długość etapu: 20 km

Kolejny ładny i dziki odcinek, ale na końcu czeka nas niemiła przenoska - prawie 200m. na pstrągarni. Biwak za przenoską po prawej stronie.

5 etap: Tarnowo - biwak Krępsko

długość etapu: 10 km.

Ostatni etap spływu równiez może się podobać, po kilku kilometrach Dobrzyca wpada do Piławy, którą docieramy do ostatniego biwaku znajdującego się za mostem na drodze Krępsko - Stara Łubianka po lewej stronie.