Rega

 

 

Trasa spływu: Świdwin - Mrzeżyno
Łączna długość: 138 km
Poziom trudności: łatwy od Reska do Mrzeżyna, średni od Świdwina do Reska

Fajna rzeczka z pięknym zakończeniem nad morską plażą w Mrzeżynie. Górna część trudniejsza z większą ilością przeszkód, miejscami z większym nurtem, potem za Reskiem jest już bardzo łatwo, ale za to na spływowiczów czeka kilka przenosek.

Koszt transportu kajaków na szlaku Regi*:

Łobez - 180 zł

Resko - 240 zł

Mrzeżyno - 420 zł

* ceny podane są dla ilości kajaków do 10 szt.


1 etap Półchleb - Prusinowo

długość etapu: ok. 14 km.

Spływ radzimy rozpocząć kawałek za Świdwinem w Półchlebie jest to 135 km. rzeki, jednak przy niskim poziomie wody radzimy rozpocząć od 2 etapu, dodatkowo ominie nas 130 m. przenoski. Na całym odcinku rzeka jest płytka i wąska, mozna liczyć się z przepychaniem kajaka po mieliznach i z wieloma przenoskami przez różnego rodzaju kładki.

2 etap Prusinowo - Unimie

długość etapu ok. 13 km.

Za Prusinowem jest już głębiej, ale w rzece dalej napotkamy płycizny, głazy i wysepki, które będą mniej lub bardziej uciążliwe. Na 112 km. mijamy ujście rzeki Łożnicy i od tego miejsca z wodą nie ma już problemów. Rzeka przepływa przez Łobez gdzie czeka nas 50-metrowa przenoska lewym brzegiem. Obok pierwszego mostu można zrobić zakupy w markecie- najlepiej "zaparkować" za mostem po lewej stronie. W samym Łobzie nie radzimy biwakować-3 km. za miastem jest bardzo fajny biwak po prawej stronie przy kładce dla pieszych. Niedaleko znajduje się ładne leśne jeziorko. Przed biwakiem Rega przyjmuje jeszcze wody Brzeźnickiej Węgorzy - świetnej rzeczki, ale dla doświadczonych kajakarzy.

3 etap Unimie - Karwowo

długość etapu ok. 10 km

Rozpoczyna się tzw. wietnamka, czyli przedzieranie się przez gęste łozy zwisające nad całą rzeką-przy wysokiej wodzie może to być nie lada wyczyn. Nurt jest dość silny więc trzeba uważać. Biwaku należy wypatrywać ok. 15 min. za drewnianym mostkiem (98 km. rzeki) na drodze Przyborze - Karwowo, trzeba być czujnym bo biwak położony jest na wysokim brzegu po lewej stronie. Ok. 400m od biwaku jest bardzo ładne jezioro Karwowo.

4 etap Karwowo - Łagiewniki

długość etapu ok. 10 km

Wciąż możemy mieć problemy z łozami i zwalonymi w rzekę drzewami, ale za to cały czas płyniemy wśród lasów. W pobliżu Łagiewnik po lewej stronie rozpoczyna się łąka i widać ruiny starej deszczowni- w tym miejscu proponujemy zatrzymać się na biwak. Kawałek dalej jest most, więc jeśli ktoś rozglądając się za biwakim dopłynął do tego miejsca oznacza to, że musi powiosłować trochę pod prąd...

5 etap Łagiewniki - Resko

długość etapu ok. 11 km.

Przełomowy odcinek Regi - rzeka płynie w pięknym wąwozie pojawiają się bystrza, rzeka w wielu miejscach przegrodzona jest zwalonymi drzewami. W Resku czeka nas przenoska na elektrowni-kajaki przenosimy prawą stroną przez drogę - można postarać się o wózek w elektrowni. Zaraz za przenoską jest nowo wybudowana przystań kajakowa-można tam odpocząć. Biwak znajduje się na samym końcu Reska po prawej stronie 50 m. od rzeki (przy rzece jest kładka i tablica informacyjna)

6 etap Resko - jez. Lisowo

długość etapu ok. 14 km.

Na początku czeka nas jeszcze trochę drzewek i zakrętów, potem krótka przenoska prawą strona przy starym młynie i wpływamy na zaporowe jezioro Lisowskie. Po lewej stronie, mniej więcej w połowie jeziora można znaleźć trochę miejsca na biwak.

7 etap jez. Lisowo - Barkowo

długoś etapu ok. 12 km.

Krótki odcinek, ale po drodze czekają nas dwie przenoski i duże (jak na Regę) jezioro zaporowe. Najpierw przenoska na elektrowni na końcu jez. Lisowskiego (100 m. prawą stroną, można też próbować z lewej strony-według niektórych wygodniej i krócej), potem jeszcze próg wodny przed elektrownią w Płotach. Warto tam zrobić postój np. w zabytkowym parku za elektrownią po lewej stronie i udać się na zwiedzanie zamku znajdującego się tuż przy rzece. Zaraz za Płotami rozpoczyna się jezioro. Proponujemy biwakować po lewej stronie na wysokości Baszewic, zaraz za rozlewiskiem które przecina trasa Płoty-Gryfice (jest to ujście rzeki Gardominki)

8 etap Barkowo - Gryfice

długość etapu ok. 10 km.

Na końcu jeziora czeka nas ponad 100m. przenoska przez elektrownie. Dalej możemy napotkać zwalone w rzekę drzewa. Nurt jest dość wolny a po kilku kilometrach rzeka wypływa z lasu na pola- z daleka widać już wieże kościoła w Gryficach. Biwaku należy szukać po lewej stronie przy wbitych w dno-są to pozostałości po starym moście.

9 etap Gryfice - Kłodkowo

długość etapu ok. 14 km.


Bardzo ciekawy odcinek. Na tym etapie rzeka meandruje wśród łąk i lasów. Nurt robi się coraz szybszy, rzeka szersza. Tym razem biwak przy  gospodarstwie agroturystycznym. Na biwaku jest duża wiata i prysznice. Obok znajdują się stawy hodowlane ,na których można spróbować złapać kolację... Miejsce jest naprawdę wyjątkowe-przez teren biwaku przebiegała w średniowieczu przeprawa przez Regę-zachowały się jeszcze drewniane pale ,a nieopodal rzeki znajduje się niezwykły kościółek z XV wieku-na jego drzwiach możemy podziwiać najstarsze na Pomorzu Zachodnim kunsztowne okucia.

10 etap Kłodkowo - Mrzeżyno

długość etapu ok. 20


Etap jest dłuższy, ale po drodze nie ma możliwośći biwakowania. Rzeka już zdecydowanie szersza i szybsza. Po ok. 2 godz. dopływamy do Trzebiatowa-miasta z bardzo ciekawą historią, będącego areną licznych wojen handlowych. Już z daleka widać drugą co do wielkości wieżę na Pomorzu. Za miastem rzeka zwalnia i czuć już powiem morskiego zefirku. Jeszcze tylko  2-3 godzinki i jesteśmy nad morzem! Mrzeżyno słynie z błękitnej wody, która ma I klasę (!) czystości. Znajdziecie tu piękną plażę z drobniutkim piaskiem i wyjątkowy mikroklimat. Nocleg na campingu po prawej stronie przed mostem (ośrodek OSIR-u), charakterystyczna zatoczka.